تاریخچه فعالیت شرکت سیمان خاش


شرکت سیمان خاش، قدیمی ترین کارخانه تولید سیمان در منطقه جنوب شرقی ایران، استان سیستان و بلوچستان است که در زمینی به مساحت 50 هکتار احداث و از سال 1374 به بهره برداری رسیده است که با تبدیل شرکت به سهامی عام در سال 1377، نهایتا در سال 1381 در سازمان بورس اوراق بهادار پذیرفته شد.

این شرکت علیرغم قرار گرفتن در یکی از نقاط محروم کمتر توسعه یافته، با تدوین برنامه استراتژیک جهت توسعه بازارهای فروش محصولات خود در سطح کشور و بازارهای جهانی و کشف و نفوذ در بازارهای جدید، در سال 1386 نسبت به اجرای طرح افزایش ظرفیت تولید از 2000  تن به 2600 تن کلینکر در روز اقدام و در حال حاضر توانائی تولید و تحویل روزانه 000/3 تن انواع سیمان را داراست.

بهره برداری از شرکت سیمان خاش علاوه بر بالا بردن توان ملی و منطقه ای در تولید محصولات داخلی، باعث ایجاد 500 فرصت شغلی مستقیم و بیش از 2000 فرصت شغلی بصورت غیر مستقیم بوده که اثرات مثبت اجتماعی و اقتصادی آن در منطقه و استان بخوبی مشهود است. این واحد صنعتی ضمن تولید سیمان مورد نیاز منطقه و کشور، در طول دوران فعالیت خود از آغاز تا کنون به مثابه یک دانشگاه کاربردی نسبت به پرورش نیروهای متخصص بسیاری اقدام نموده است که پس از اتمام دوران خدمت خود در این شرکت، جذب صنایع تولید سیمان سایر مناطق گردیده اند. شرکت سیمان خاش با بهره گیری از توان اجرائی نیروهای متخصص و متعهد بومی، استفاده از معادن غنی و سرشار خود واقع در دامنه کوه تفتان و در اختیار داشتن تجهیزات و دستگاههای تولید مطابق با تکنولوزیهای روز دنیا، توانائی تولید انواع سیمانهای مورد نیاز پروژه های ساختمانی و طرح های عمرانی را داراست. این شرکت با در اختیار داشتن آزمایشگاهای مجهز به آخرین تکنولوژیهای روز دنیا و با اخذ تائیدیه رسمی از سازمانهای استاندارد ملی و بین المللی، قادر به تولید انواع سیمانهای تیپ، ترکیبی و پودر پوزولان طبیعی میباشد.


 

مشخصات جغرافیایی منطقه


شهرستان خاش در ۱۷۰ كيلومتري زاهدان، مرکز استان سيستان و بلوچستان، واقع شده است. اين شهرستان دارای اقليم گرم و خشك می باشد که ارتفاع آن از سطح دریا ۱۳۹۴ متر است. اثر طبيعی ملی تفتان در ۵۰ کيلومتری شمال شرق خاش و اثر طبيعی ملی پيرگل در ۷۰ کيلومتری شمال غرب خاش (به طرف بزمان) قرار دارد. نوع زيستگاه منطقه استپی است و گونه های گياهی بادام كوهي، پسته وحشي، اوكاليپتوس، پونه، نعناع، بومادران، تاغ، گز، درمنه، قيچ، گون، چوبك، شيرين بيان و گونه های جانوری خرگوش، روباه، راسو، شغال، كل و بز، قوچ و ميش، كبك، تيهو، عقاب، دليجه، قمري و ... را می توان در اين منطقه يافت.


شرایط آب و هوایی منطقه

 

اقليم منطقه گرم و خشک بوده، حداكثر دمای منطقه ۲/۳۸ و حداقل ۳/۲ درجه سانتيگراد است. حداکثر ميزان رطوبت ۷۵% و حداقل آن ۵ %، حداکثرميزان بارندگی ۱/۵۱۳ و حداقل ۱/۳۰ ميليمتر، فشار هوا حداكثر ۸۷۴ ميلي بار و حداقل ۸۴۰ ميلي بار می باشد. باد غالب در فصل تابستان در جهت شمال تا شمال شرقي و در فصل زمستان در جهت  غرب تا جنوب غربی می وزد.