چاپ        ارسال به دوست

کاشت گونه های گیاهی متناسب با شرایط اقلیمی منطقه بمناسبت 15 اسفند ماه و روز درختکاری؛ در کارخانه سیمان خاش

کاشت گونه های گیاهی متناسب با شرایط اقلیمی منطقه بمناسبت 15 اسفند ماه و روز درختکاری؛ در کارخانه سیمان خاش

بمناسبت 15 اسفند ماه، مصادف با روز ملی درختکاری؛ طی مراسمی با حضور مدیران و کارشناسان، کاشت گونه های گیاهی حائز شرایط محیط زیست و سازگار با شرایط اقلیمی در کارخانه سیمان خاش انجام پذیرفت.

درختان نبض زمین هستند و مایه حیات انسان و حیوان و حتی بعضی از گیاهان؛ زیرا که درختان با جذب گازهای سمی از جمله دی اکسید کربن و تولید اکسیژن، بعنوان یکی از اساسی ترین نیازهای حیات، باعث دوام حیات انسان و سلامت چرخه طبیعت می شوند. کمبود درختان و تخریب و نابودی جنگل ها به ویژه در این عصر دود و زندگی ماشینی، موجب انقراض نسل انسان و حیوان خواهد شد.

اهمیت درخت و درختکاری بر هیچکس پوشیده نیست و در اسلام نیز بر انجام آن تاکید بسیار گردیده است. خداوند در قرآن کریم حيات مجدد طبيعت بعد از مرگ ظاهري را از نعمت‌هاي الهي و نشانه‌هاي خداوند براي اهل ايمان شمرده و به عنوان مثالي براي برپايي قيامت و معاد از آن ياد میکند. همچنین در حدیثی از پیامبر اکرم (ص) نقل میگردد: "هركس كه درختي بكارد، مادامي كه يك نفر از بندگان خدا از آن درخت استفاده ببرد، اجر و ثواب شامل او مي‌شود" (مستدرك الوسائل ج 13، ص 460).

 

لذا با توجه به اهمیت این موضوع و تاکید مشاورین محترم زیست محیطی هلدینگ مبنی بر ایجاد تنوع در گونه های گیاهی و کاشت گونه های گیاهی حائز شرایط محیط زیست و سازگار با شرایط اقلیمی و مقاوم در برابر کم آبی به منظور حفاظت محیط زیست کارخانه، در مراسمی که به مناسبت 15 اسفندماه و روزدرختکاری در کارخانه سیمان خاش برگزار گردید؛ مطابق رسم همه ساله، تعداد 40 اصله نهال از نوع گونه های زیتون تلخ و نخل در محوطه جنب رستوران کارخانه خاش (که قبلاً در طرح انتخابی جایگزینی گونه اوکالیپتوس پاکسازی و آماده کشت شده بود)، توسط مدیران و کارشناسان کارخانه کاشته شد.

   
               
 ٠٨:٥٤ - دوشنبه ١٦ اسفند ١٣٩٥    /    شماره : ١٥٠    /    تعداد نمایش : ٧٣٢خروج